XXV18B1NBM12 Schneider Electric Telemecanique: Ultrasonic sensor - M18 metal - Sn 50mm - NPN NC - M12
Артикул «Первый ZIP»:992027
Артикул производителя:XXV18B1NBM12
Наличие
Наличие
Только под заказ.
Ориентировочный срок поставки: уточняйте у менеджера.
Цена
Цена
Требуется запрос производителю.
Ответим на Ваш запрос завтра 14.05.2026 в течение дня.
Этот товар не поставляется торгующим организациям. Подробнее.
  • Main
    Range of product OsiSense XX
    Sensor type Ultrasonic sensor
    Series name General purpose
    Sensor name XXV
    Sensor design Cylindrical M18
    Detection system Diffuse
    [Sn] nominal sensing distance 0.05 m fixed
    Material Metal
    Type of output signal Discrete
    Discrete output function 1 NC
    Wiring technique 3-wire
    Discrete output type NPN
    [Us] rated supply voltage 12...24 V DC with reverse polarity protection
    Electrical connection Male connector M12 4 pins
    [Sd] sensing range 0.003...0.05 m
    Beam angle 10 °
    IP degree of protection IP67 conforming to IEC 60529
    Complementary
    Enclosure material Brass
    Front material Epoxy
    Thread type M18 x 1
    Supply voltage limits 10...36 V DC
    [Sa] assured operating distance 0.003...0.05 m
    Maximum differential travel 3 mm
    Blind zone 0...3 mm
    Transmission frequency 360 kHz
    Repeat accuracy 1.5 %
    Deviation angle from 90° of object to be detected -8...8 °
    Minimum size of detected object Cylinder diameter 2 mm 0.02 m
    Status LED 1 LED (yellow) for output state
    Current consumption 15 mA
    Maximum switching current 200 mA with overload and short-circuit protection
    Voltage drop
    Switching frequency <= 80 Hz
    Delay first up 5 ms
    Delay response 4 ms
    Delay recovery 4 ms
    Marking CE
    Threaded length 51 mm
    Height 18 mm
    Width 18 mm
    Depth 75 mm
    Product weight 0.05 kg
    Environment
    Standards IEC 60947-5-2
    Ambient air temperature for operation 0...60 °C
    Ambient air temperature for storage -40...80 °C
    Vibration resistance +/- 2 mm conforming to IEC 60068-2-6 10...55 Hz
    Shock resistance 50 gn in all 3 axes for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27
    Resistance to electrostatic discharge 8 kV level 4 conforming to IEC 61000-4-2
    Resistance to electromagnetic fields 10 V/m level 3 conforming to IEC 61000-4-3
    Resistance to fast transients 1 kV level 3 conforming to IEC 61000-4-4