ACW28M129012 Schneider Electric Telemecanique: pressure switch ACW 12 bar - adjustable scale 2 thresholds - 2CO
Артикул «Первый ZIP»:1001565
Артикул производителя:ACW28M129012
Наличие
Наличие
Только под заказ.
Ориентировочный срок поставки: уточняйте у менеджера.
Цена
Цена
Требуется запрос производителю.
Ответим на Ваш запрос завтра 14.05.2026 в течение дня.
Этот товар не поставляется торгующим организациям. Подробнее.
  • Main
    Range of product OsiSense XM
    Pressure sensor name ACW
    Pressure sensor type Electromechanical pressure sensor
    Product specific application For regulation between 2 thresholds
    Scale type Adjustable differential
    Contacts type and composition 2 C/O, simultaneous, snap action
    Fluid connection type G 1/4 (female) conforming to ISO 228
    Materials in contact with fluid Phosphor bronze
    Pressure sensor size 12 bar
    Adjustable range of switching point on falling pressure 1.4...12 bar
    Adjustable range of switching point on rising pressure 2.4...14.8 bar
    Pressure actuator Bellows
    Electrical circuit type Control circuit
    Complementary
    Electrical connection Screw-clamp terminals, 1 x 1...2 x 2.5 mm²
    Controlled fluid Air (-73...125 °C)
    Hydraulic oil (-73...125 °C)
    Non-corrosive fluid (-73...125 °C)
    Short circuit protection 10 A by gG cartridge fuse
    Enclosure material Zinc alloy
    Possible differential minimum at low setting 1 bar
    Possible differential minimum at high setting 1 bar
    Possible differential maximum at low setting 2.8 bar
    Possible differential maximum at high setting 2.8 bar
    Maximum permissible pressure - per cycle 17 bar
    Mechanical durability 1000000 cycles
    Setting External
    Local display Without
    Terminals description ISO n°1 (1-2)NC
    (3-4)NO
    Width 88 mm
    Height 167 mm
    Depth 68 mm
    Product weight 1.55 kg
    Environment
    Protective treatment TC
    Standards CE
    EN/IEC 60947-5-1
    Product certifications CSA
    UL recognized
    EAC
    IP degree of protection IP65 conforming to EN/IEC 60529
    Ambient air temperature for operation -56...85 °C