XMPA12B2141C Schneider Electric Telemecanique: pressure sensor XMP - 12 bar - G 1/4 female - 2 NC - without control type
Артикул «Первый ZIP»:1000992
Артикул производителя:XMPA12B2141C
Наличие
Наличие
Только под заказ.
Ориентировочный срок поставки: уточняйте у менеджера.
Цена
Цена
Требуется запрос производителю.
Ответим на Ваш запрос завтра 14.05.2026 в течение дня.
Этот товар не поставляется торгующим организациям. Подробнее.
  • Main
    Range of product OsiSense XM
    Pressure sensor type Electromechanical pressure sensor
    Pressure sensor name XMP
    Pressure sensor size 12 bar
    Fluid connection type G 1/4 (female) conforming to ISO 228
    Controlled fluid Air (0...70 °C)
    Fresh water (0...70 °C)
    Sea water (0...70 °C)
    Contacts type and composition 2 NC snap action
    Product specific application Bulk packaging
    Pressure switch type of operation Regulation between 2 thresholds
    Electrical connection Screw-clamp terminals, clamping capacity: minimum : 2 x 4 mm²
    Electrical circuit type Power circuit
    Scale type Adjustable differential
    Local display Without
    Sale per indivisible quantity 10
    Complementary
    Adjustable range of switching point on falling pressure 0.3...10.3 bar
    Adjustment range high setting 1.3...12 bar
    Possible differential minimum at low setting 1 bar
    Possible differential minimum at high setting 1.7 bar
    Possible differential maximum at high setting 8.4 bar
    Destruction pressure 30 bar
    Type of decompression valve Without
    Control type Without
    Terminal block type 4 terminals
    Pressure actuator Diaphragm
    Materials in contact with fluid Canvas covered nitrile
    Chromated zinc alloy
    Enclosure material PA impregnated with fibreglass
    Operating position Any position
    Operating rate 10 cyc/mn
    Repeat accuracy
    [Ui] rated insulation voltage 500 V conforming to EN/IEC 60947-1
    [Uimp] rated impulse withstand voltage 6 kV conforming to EN/IEC 60947-1
    Resistance across terminals <= 25 MOhm conforming to IEC 60255-7 category 3
    <= 25 MOhm conforming to NF C 93-050 method A
    Electrical durability 1000000 cycles (1.5 kW, operating rate: 10 cyc/mn, load factor: 0.4, 400 V AC 3 phases)
    500000 cycles (3 kW, operating rate: 10 cyc/mn, load factor: 0.4, 400 V AC 3 phases)
    600000 cycles (1.5 kW, operating rate: 10 cyc/mn, load factor: 0.4, 230 V AC 3 phases)
    700000 cycles (2.2 kW, operating rate: 10 cyc/mn, load factor: 0.4, 400 V AC 3 phases)
    Mechanical durability 1000000 cycles
    Setting Nut
    Terminals description ISO n°1 (1-2)NC
    (3-4)NC
    Depth 98 mm
    Height 106 mm
    Width 57 mm
    Environment
    Product certifications EAC
    Standards CE
    EN/IEC 60947-4-1
    Ambient air temperature for operation -25...70 °C
    Ambient air temperature for storage -40...70 °C