Артикул «Первый ZIP»:1001916
Артикул производителя:XCNR2510G11
Наличие
Наличие
Только под заказ.
Ориентировочный срок поставки: уточняйте у менеджера.
Цена
Цена
Требуется запрос производителю.
Ответим на Ваш запрос завтра 14.05.2026 в течение дня.
Этот товар не поставляется торгующим организациям. Подробнее.
  • Main
    Range of product OsiSense XC
    Series name Standard format
    Product or component type Limit switch
    Device short name XCNR
    Sensor design Compact
    Reset With
    Body type Fixed
    Head type Plunger head
    Material Plastic
    Body material Plastic
    Head material Plastic
    Fixing mode By the body
    Movement of operating head Linear
    Type of operator Spring return plunger metal
    Type of approach Vertical approach 1 direction
    Number of poles 2
    Contacts type and composition 1 NC + 1 NO
    Contacts operation Slow-break, break before make
    Complementary
    Switch actuation On end
    Electrical connection Screw-clamp terminals, clamping capacity: 1 x 0.34...2 x 1.5 mm²
    Cable entry 1 entry tapped for Pg 11 cable gland
    Contacts insulation form Zb
    Positive opening With
    Positive opening minimum force 30 N
    Minimum force for tripping 15 N
    Maximum actuation speed 0.5 m/s
    Contact code designation A300, AC-15 (Ue = 240 V, Ie = 3 A) , Ithe = 10 A conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix A
    R300, DC-13 (Ue = 250 V, Ie = 0.1 A) conforming to EN/IEC 60947-5-1 appendix A
    [Ui] rated insulation voltage 300 V conforming to UL 508
    500 V degree of pollution 3 conforming to EN/IEC 60947-1
    300 V conforming to CSA C22.2 No 14
    [Uimp] rated impulse withstand voltage 6 kV conforming to IEC 60664
    6 kV conforming to IEC 60947-1
    Short circuit protection 10 A cartridge fuse type gG
    Mechanical durability 100000 cycles
    Environment
    Shock resistance 50 gn (duration = 11 ms) conforming to IEC 60068-2-27
    Vibration resistance 25 gn 10...500 Hz IEC 60068-2-6
    IP degree of protection IP65 conforming to IEC 60529
    IK degree of protection IK04 conforming to EN 50102
    Class of protection against electric shock Class II conforming to IEC 61140
    Class II conforming to NF C 20030
    Ambient air temperature for operation -25...70 °C
    Ambient air temperature for storage -40...70 °C