722784 Lutze regulated, 120 W CPSB1-120-48R
Артикул «Первый ZIP»:1351119
Артикул производителя:722784
Доп. код производителя:CPSB1-120-48R
Наличие
Наличие
Только под заказ.
Ориентировочный срок поставки: от 42 дней.
Цена
Цена
Требуется запрос производителю.
Ответим на Ваш запрос завтра 15.05.2026 в течение дня.
Этот товар не поставляется торгующим организациям. Подробнее.
  • Part No.722784
    TypeCPSB1-120-48R
    Article on request
    PU1 piece
    Power supply
    regulated, 120 W
    Switchmode power supply, PFC, Single-phase
    Input wide-range input AC 90–264 V, DC 110–345 V
    Output 48 V, adjustable
  • Number of phases1
    Rated voltage UNAC 120/230 V
    Operation voltage rangeAC 90–264 V / DC 110–370 V
    Line frequency47–63 Hz
    Rated current IN1.9 A @ AC 115 V / 11 A @ AC 230 V
    Inrush current<20 A
    Internal fuseT3, 15 A/AC 250 V
    External fuseMini-circuit breaker C 4 A
    Power Factor Correction P.F.C.>0.6
    Rated voltage UNDC48V
    Rated current IN2,5 A
    Max. output current4 A, 30 s
    Short-circuit current15 A, 50 ms
    Heat dissipation20 W @ AC 120 V, 13 W @ AC 230 V
    Setting range Uout min./Uout max.DC 45–55 V
    Load regulation<1 %
    Ripple and Noise30 mV
    Hold up time>17 ms @ AC 120 V / >72 ms @ AC 230 V
    Status indication DC ON LED green≥43.2 V
    Status indication DC LOW LED red≤43.2 V
    Parallel / redundant modeYes / decoupling diode contained internally
    Efficiency>86 % @ AC 120 V / >90 % @ AC 230 V
    Overtemperature protectionyes
    Over voltage protectionyes
    Rated over load protectionyes
    Short circuitHiccup Mode
    DC ON Control (Rdy)N/O contact
    Switching voltageAC 300 V / DC 150 V
    Switching currentAC/DC 1 A
    Switching capacity300 VA / 30 W
    Isolation voltageAC 500 V
    Switching frequencyapprox. 110 kHz
    Insulation voltage input / outputDC 4.2 kV
    Insulation voltage input / groundDC 2.2 kV
    Insulation voltage output / groundDC 750 V
    Derating>50 °C -2.5 W/°C
    Operation temperature range-20 °C … +60 °C (Derating)
    Storage temperature range-25°C…85°C
    MTBF>500000 h SN29500 / >150000 h MIL HDBK 217F
    Relative air humidity20 – 90 % RH, not condensing
    CoolingAir convection, 50 mm distance top/bottom, 20 mm side
    Housing materialAluminum
    MountingDIN rail mountable TS35(EN 60715)
    Installation positionvertical
    Vibration resistance5 – 17.8 Hz ±1.6 mm, 17.8 – 500 Hz 2 g 2 hours/axes X,Y,Z, IEC 60068-2-6 2007
    Protection classIP20 (IEC 529, EN 60529)
    Protection classI
    Over voltage categoryIII
    Degree of polution2
    Weight0,4 kg/piece
    Connection deviceScrew terminal0.20 mm2 – 2.5 mm2plug-in
    Dimensions (w × h × d)39×115×128 mm