XCC1510PS10X Schneider Electric Telemecanique: incremental encoder Ø 58 - solid shaft 10 mm - 1000 points - 5V RS422
Артикул «Первый ZIP»:992079
Артикул производителя:XCC1510PS10X
Наличие
Наличие
Только под заказ.
Ориентировочный срок поставки: 56 дней.
Цена
Цена
Требуется запрос производителю.
Ответим на Ваш запрос завтра 15.05.2026 в течение дня.
Этот товар не поставляется торгующим организациям. Подробнее.
  • Main
    Range of product OsiSense XCC
    Encoder type Incremental encoder
    Encoder name XCC
    Product specific application -
    Diameter 58 mm
    Shaft diameter 10 mm
    Shaft type Solid shaft
    Resolution 1000 points
    Output stage Type X
    Type of output stage Driver 5V, RS422
    Electrical connection 1 male connector M23 radial 12 pins
    [Us] rated supply voltage 4.75...30 V DC
    Enclosure material Zamak
    Complementary
    Residual ripple 0...500 mV
    Maximum revolution speed 9000 rpm
    Shaft moment of inertia 10 g.cm²
    Torque value 0.004 N.m
    Maximum load 5 daN axial
    10 daN radial
    Output frequency 300 kHz
    Number of channels 3
    Current consumption 0...75 mA (no-load)
    Protection type Reverse polarity protection
    Short-circuit protection
    Maximum output current 40 mA
    Output level High level: 4.5 V minimum (20 mA)
    Low level: 0.5 V maximum (20 mA)
    Surge withstand 1 kV, level 2 conforming to IEC 61000-4-5
    Base material Aluminium
    Shaft material Stainless steel
    Type of ball bearings 6000ZZ1
    Product weight 0.465 kg
    Environment
    Marking CE
    Ambient air temperature for operation -30...100 °C
    Ambient air temperature for storage -30...85 °C
    IP degree of protection IP65 conforming to IEC 60529
    Vibration resistance 10 gn (f = 55...2000 Hz) conforming to IEC 60068-2-6
    Shock resistance 30 gn for 11 ms conforming to IEC 60068-2-27
    Resistance to electrostatic discharge 8 kV (air discharge) level 3 conforming to IEC 61000-4-2
    4 kV (contact discharge) level 3 conforming to IEC 61000-4-2
    Resistance to electromagnetic fields 10 V/m level 3 conforming to IEC 61000-4-3
    Resistance to fast transients 2 kV (power ports) level 3 conforming to IEC 61000-4-4
    1 kV (signal ports) level 3 conforming to IEC 61000-4-4