XUSL4E14F046N Schneider Electric Telemecanique: XUSL type 4 - Finger protection - Std sensing range - Hp = 460 mm, R=14mm
Артикул «Первый ZIP»:1002159
Артикул производителя:XUSL4E14F046N
Наличие
Наличие
Только под заказ.
Ориентировочный срок поставки: 42 дня.
Цена
Цена
Требуется запрос производителю.
Ответим на Ваш запрос завтра 15.05.2026 в течение дня.
Этот товар не поставляется торгующим организациям. Подробнее.
  • Main
    Range of product Preventa Safety detection
    Product or component type Safety light curtain type 4
    Device short name XUSL4E
    Output type 2 safety outputs OSSD solid-state PNP (integrated arc suppression)
    Product specific application For finger protection
    [R] Resolution 14 mm
    [Sn] nominal sensing distance 1...6 m by cabling
    0...3 m by cabling
    [Hp] Height protected 460 mm
    Number of beams 45
    Type of start / restart Automatic
    Manual
    External Device Monitoring (EDM) Selected by wiring
    Complementary
    Detection system Transmitter-receiver system
    Response time 7.5 ms
    Kit composition Adjustable mounting bracket(s)
    1 receiver(s)
    1 transmitter(s)
    1 user guide with certificate of conformity on CD-ROM
    [EAA] effective aperture angle +/- 2.5 ° at 3 m
    Emission IR LED (λ = 950 nm)
    [Us] rated supply voltage 24 V DC (+/- 20 %)
    Supply Power supply must meet requirements of IEC 61496-1
    Power supply must meet requirements of IEC 60204-1
    [Ie] rated operational current 2 A
    Current consumption 42 mA no-load (transmitter)
    83 mA no-load (receiver)
    42 mA (transmitter)
    900 mA with maximum load (receiver)
    Output current limits 0.4 A for safety outputs OSSD
    Output voltage 24 V
    Output circuit type DC
    Voltage drop <= 0.5 V
    Local signalling 1 multi-colour LED (transmitter)
    2 dual colour LEDs (receiver)
    Electrical connection 1 male connector M12 5 pins (transmitter)
    1 male connector M12 8 pins (receiver)