198801.1000 Lutze According to SIEMENS-6FX5002 standardExtension 6FX5002-5DA38-1BA0
Наличие
Цена
Ответим на Ваш запрос завтра 15.05.2026 в течение дня.
Part No. 198801.1000 Type 6FX5002-5DA38-1BA0 Article available at short notice According to SIEMENS-6FX5002 standard Extension Servo cable assemblies with brake pairs for fixed installation System Siemens SIEMENS designation* 6FX5002-5DA38-1BA0 Symbols Application Extension cable for Siemens servo drivesFor flexible application without continuous flexingFor stationary and flexible applications without continuous flexing Characteristics PVC Flame-retardant, self-extinguishingSilicone freeRoHS‐compliant Number of conductors/cross-section (4G2.5+(2×1.5)) Number of conductors 6 Outer Ø 13 mm Cable length 10 m Cable used 116416 Rated voltage 1000 V 80 °C Rated voltage U0/U 600/1000 Test voltage 4000 V Insulation resistance > 500 MΩ × km Temperature range fixed -25 °C … +80 °C Temperature range moving -5 °C … +80 °C Minimum bending radius fixed 6×D Minimum bending radius moving 10×D Burning behavior according to VDE 0482 Part 265-2DIN EN 50265-2IEC 60332-1UL 1581 Part 1080 VW-1UL FT1 Approvals cURus Product photo The product photos are not to scale and do not represent detailed images of the respective products. Number of conductors/cross-section (4G2.5+(2×1.5)) Number of conductors 6 Conductor CU-wire bare Conductor category Finely stranded DIN VDE 0295IEC 60228, Class 5 Conductor marking Power conductors black with numbered print U/L1/C/L+, V/L2, W/L3/D/L- Control pair colour coded (bw, wb)with foil tape and braided shield Conductor insulation Special PP Overall wrapping Non-woven material over the cable core Overall shield Braid shieldTinned copper wiresoptical cover approx. 85% Jacket material PVC Jacket color orange RAL 2003 Note * Siemens article designations are registered trademarks of Siemens AG, and are for reference purposes only Ordering instructions The LÜTZE Art. no. consists of two blocks that are separated by a dot 6 digits before the dot technical design 4 digits after the dot length code in cm Ex. 198360.0500 corresponds to a length of 5.0 m Special featuresNo minimum order quantityAll intermediate lengths in steps of 0.5 m are available within a short timeWhen ordering, please specify serial number and length key Additional types on request Comments NotesThe extension can also be used for SPEED-CONNECT plug connection, for this the O-ring must be removed on the outer thread. This does not affect the tightness of the plug connection. Технические данные 1988011000-6fx5002-5da38-1ba0-us-data-sheet-010125520.pdf